Лошият сън и нарушенията на съня могат да допринесат за затлъстяване, а затлъстяването, от своя страна, може да влоши качеството на съня. Обструктивната сънна апнея е често срещан рисков фактор в тази сложна взаимовръзка.
Некачественият сън и нарушенията в биологичния часовник повишават риска от сериозни здравословни проблеми, включително рак, деменция и кардио-метаболитни заболявания (като диабет и високо кръвно налягане). Тези нарушения на съня и кардио-метаболитните заболявания са тясно свързани със затлъстяването.
Съвременният начин на живот често води до недоспиване, продължителността на съня е намаляла през последните десетилетия, отчасти поради променящите се работни графици и заседналия начин на живот. Многобройни проучвания показват, че краткият сън (под 7 часа дневно) е свързан с повишен риск от затлъстяване.
Недоспиването нарушава хормоналния баланс (грелин и лептин), който регулира апетита, и може да засегне зоните в мозъка, отговорни за усещането за награда, което кара хората да търсят храна като компенсация. Освен това, по-краткият сън означава повече време за хранене, включително и късно през нощта, когато метаболизмът е по-бавен. Умората от липса на сън също допринася за заседнал начин на живот и намалява мотивацията за физическа активност и здравословно хранене.1
"Посей мисъл и ще пожънеш действие. Посей действие и ще пожънеш навик. Посей навик и ще пожънеш характер. Посей характер и ще пожънеш съдбата си."
Обструктивна сънна апнея (ОСА) и затлъстяването
ОСА е разпространено нарушение, при което дишането многократно се прекъсва по време на сън, което води до фрагментиран сън и дневна сънливост. Проучванията показват, че ОСА е независим рисков фактор за сърдечно-съдови заболявания, диабет тип 2, високо кръвно налягане и анормални нива на холестерола.
CPAP терапията (терапия с постоянно положително налягане в дихателните пътища) е златният стандарт за лечение на ОСА. Тя включва носене на маска, чрез която се вдишва въздух под налягане, което предотвратява колапса на дихателните пътища по време на сън. CPAP терапията намалява сънливостта, подобрява качеството на живот и понижава кръвното налягане.
Апарати и маски за сънна апнея
Затлъстяването е един от основните рискови фактори за ОСА, наред с възрастта и мъжкия пол. При хората с наднормено тегло се наблюдават излишни отлагания на мастна тъкан в горните дихателни пътища (гърлото и фаринкса) и езика, което ги стеснява и ги прави по-склонни към колапс по време на сън. Централното затлъстяване (около стомаха и корема) също влияе на дишането и предразполага към колапс на дихателните пътища. Освен това, затлъстяването може да промени нивата на хормона лептин, който регулира дишането и може да допринесе за ОСА.
Намаляването на теглото е ефективен метод за лечение на ОСА. Колкото повече килограми се загубят, толкова по-добре се повлияват симптомите на ОСА. Загубата на тегло води и до подобрения в метаболизма на глюкозата и холестерола, както и до понижаване на кръвното налягане. Важно е да се отбележи, че ефектът от загубата на тегло варира при различните пациенти с ОСА.
Отдавна е доказано, че самата ОСА може да допринесе за затлъстяване и свързани с него кардио-метаболитни заболявания. ОСА може да насърчи наддаването на тегло чрез хормонален дисбаланс, който контролира глада и метаболизма, както и чрез намалена мотивация за физическа активност. Тези фактори водят до намалено изгаряне на мазнини и повишена консумация на храна. Доказано е също, че ОСА може и да забави загубата на тегло.2
Ето защо е важно управлението на теглото при пациенти със сънна апнея да се съчетава с CPAP терапия и други методи за лечение на ОСА, като спазване на диета или индивидуално адаптирани програми за сваляне на килограми.
Тази публикация съдържа обща информация за съннатa апнея и наднорменото тегло. Публикацията не е предназначена да замести професионалнaтa медицинскa консултация, диагноза или лечение на което и да е заболяване. Информацията, прочетена в Интернет, не е медицински съвет и не трябва да се възприема като такъв.
Григор Ангелов
Референции
1. Spiegel, K., Tasali, E., Penev, P., & Van Cauter, E. (2004). Brief communication: Sleep curtailment in healthy young men is associated with decreased leptin levels, elevated ghrelin levels, and increased hunger and appetite. Annals of Internal Medicine, 141(11), 846–850.
2. Koren, D., Gozal, D., & Punjabi, N. M. (2008). Obstructive sleep apnea and metabolic syndrome: bidirectional relationship. Current Opinion in Clinical Nutrition & Metabolic Care, 11(4), 437–443.
Дата: 06 Ное 2024
Остави мнение/коментар