Акордеонни категории

Блог Сънна апнея: симптоми, диагностициране и лечение
Вижте всички статии

Сънна апнея: симптоми, диагностициране и лечение

Сънна апнея: симптоми, диагностициране и лечение

 

Сънна апнея всичко по темата СТАТИЯ

 

Какво е сънна апнея?

 

Сънната апнея е нарушение на съня, засягащо горните дихателни пътища (Обструктивна, "ОСА") както и неврологично състояние (централна). Често подценявана и оставяна нелекувана, апнеята е наистина сериозно заболяване, криещо сериозни последствия за организма. Заболяване способно да причини или усложни състояния на сърдечна болест, хипертония, захарен диабет тип 2, функция на черния дроб и още много други пряко свързани странични състояния. Лечението в домашни условия се определя в зависимост от типа и стадия на заболяването.

 

Най-често срещаната форма е синдромът на обструктивна сънна апнея, характеризиран с чести спирания на дишането по време на сън, заради отпускане на мускулите в задната част на гърлото и последвано от блокиране на дихателните пътища. От ОСА могат да страдат както мъжете, така и жените. 
 

 

Обяснено на човешки език


С две думи: човекът, който страда от сънна апнея хърка от много години. Половинката му много добре знае какво се случва през нощта. Чува съпругът не само как хърка, но и как дишането му спира по време на това хъркане.


Случва се да побутне с лакът хъркащия съпруг, за да го накара отново да започне да диша. Понякога чува как той се събужда през нощта с чувство на задушаване. 
 

Става по няколко пъти на нощ по малка нужда. Събужда през нощта и не каква е причината за това. Изпотява се обилно, докато спи, особено около главата и шията.


На сутринта човекът се буди все едно изобщо не е спал. Става с изсъхнала уста или главоболие. Денят му уж започва, но съвсем скоро след като е започнал отново му се доспива


По-късно през деня идва и унищожаваща дневна сънливост. Чувство, че аха - и ще заспи! На работа е, а едва държи очите си отворени. До нея шофира и едва не заспива зад волана.

 

 

 

Заспиване зад волана - недоспал шофьор, страдащ от сънна апнея

 


 

Легне ли за мъничко следобеда вкъщи, задължително заспива. 


Навлиза се в омагьосан кръг от качване на килограми вследствие недоспиването и нуждата на организма да компенсира загубата на сън и липсата на енергия чрез калории. Този компенсиращ нездравото наспиване през нощта дневен глад от своя страна само усложнява вече присъстващото състояние. 


Недоспиването става все по-силно, дневната умора - все по-тежка. Всичко това води до не само до непълноценен начин живот и непълноценен семеен живот, но вече и до опасност за здравето на човека. 
 

 

 

​И тук идват и останалите сериозни странични ефекти на сънната апнея:

 

 

... и още много. 

 

 

 

Изследване вкъщи за сънна апнея - sleep apnea diagnostics art.

 

 

 


 

Причини за появата на сънна апнея, докато спим 


Апнеята може да възникне спонтанно, с течение на времето (с напредването на възрастта или при натрупване на телесно тегло), да бъде индуцирана от лекарства с триптаминова токсичност или да възникне механично, вследствие на асфиксия.

 

 

 

Още една причина за възникването на това тежко дихателно нарушение е възрастта или неврологично нарушение. Най-честите причини и рискови фактори за развиване на сънна апнея са следните:

 

  • Наднормено тегло;
  • Пол (мъжете са два пъти по-предразположени към развиване на ОСА от жените);
  • Възраст (въпреки че и млади хора и дори деца могат да страдат от апнея);
  • Генетична обремененост (онаследяване на естествено големи сливици или стеснено гърло);
  • Анатомични деформации на (като изкривена носна преграда);
  • Тютюнопушене и употреба на алкохол;
  • Алергии.

 

 

 

Обструктивна сънна апнея - статия

 

 

 


 

Какви са симптомите на сънната апнея?

 

Обструктивната сънна апнея (ОСА) е сериозно състояние, характеризиращо се с разнообразни симптоми, включително хъркане, спиране на дишането по време на сън, неспокоен сън, често уриниране през нощта, изпотяване, сухота в устата, главоболие, хронична умора, безсъние, липса на енергия и концентрация, еректилна дисфункция, задух, дневна сънливост, раздразнителност, както и повишен риск от високо кръвно налягане, сърдечно-съдови проблеми, затлъстяване и метаболитен синдром.

 

 

Най-често срещаните симптоми на ОСА са:

 

 

 

 

 

Как се извършва диагностика на сънна апнея вкъщи?

 

Домашните изследвания за сънна апнея се извършват лесно, чрез помощта на скрийнингови устройства или респираторна полиграфия, или така нареченият "холтер за сънна апнея" . Те записват дихателните усилия, хъркането и нивата на кислород в кръвтa (сатурацията), докато пациентът спи. 


След това се определя Апнея-Хипопнея Индекса (AHI), който индикира броя спирания на дишането за повече от 10 сек. средно за час. Ако се установят от 5 до 30 събития на час, това доказва наличието на лека до напреднала форма апнея, а при над 30 спирания на час болестта е в изключително напреднал стадий. Друг вариант за изследване за ОСА е изследването в клиника за сън, където пациентът пренощува, а специалист-сомнолог го наблюдава през цялото време и записва показателите на съня му чрез полисомнограф. 


Скрийнинговите устройства за ОСА са изключително компактни и прецизни, а данните от анализа им се разчитат и интерпретират от специалисти по медицина на съня. С тяхна помощ е възможно да се установи вида и тежестта на апнеята и евентуално да се предпише последваща терапия.  

 


 

Диагностика на сънна апнея вкъщи със скринингово устройство на Ресмед ApneaLink Air


 

 

 

 

 

Какви са страничните ефекти от нелекуваната апнея?
 

Ако не се лекува, сънната апнея може да причини сериозни последици физическото и психическо състояният на човека. Нелекувана ОСА в крактосрочен план причинява силна дневна умора, промени в настроението, така наречената "мозъчна мъгла", липса на концентрация и склонност към заспиване зад волана. Дългосрочните последствия включват склонност към развиване на диабет, инсулт, високо кръвно налягане, рак, депресия и други хронични състояния, които могат да съкратят продължителността на живота.

 

За огромно съжаление, сънната апнея е заболяване, което не само често остава недиагностицирано и нелекувано, но и което може да причини изключително сериозни последствия за здравето. Страдащите от ОСА, предстваляват и сериозна опасност за движението по пътищата. Статистика от 2018 г. например посочва, че в предходните осем години в България случаите на хора, загубили живота си в резултат от заспиване зад волана са били хиляди.

 

 

 

CPAP апарати - златният стандарт в терапията на сънна апнея - Адапт БГ

 

 

CPAP АПАРАТИ ЗА ТРЕТИРАНЕ НА СЪННА АПНЕЯ ВКЪЩИ

 

 

Как се лекуват различните видове сънна апнея? 

 

CPAP терапията е най-ефективният метод за лечение на обструктивна ОСА и златният стандарт по цял свят. При нея се използлва малък апарат, който подава постоянен въздушен поток на пациента и под този начин поддържа дихателните пътища винаги отворени. Апаратът стои на нощното шкафче до спящия и му подава въздух, докато спи, непозволявайки апнеите да се случват повече по време на сън.

 

 

 

Как работят CPAP апаратите срещу сънна апнея?

 

CPAP апаратът е интелигентно устройство, което подава непрекъснат поток от въздушно налягане през маска, поставена само на носа или на носи и устата (в зависимост от предпочитанията на пациента).
 

Псотоянното въздушно налягане поддържа дихателните пътища отворени по време на сън, предотвратявайки спирането на дишането.
 

CPAP терапията е безболезнена и лесна за приложение. Десетки милиони хора по цял свят спят така и живеят без апнея.

 

 

 

 

Медикаменти за сънна апнея?

 

Освен методите за позитивно налягане в дихателните пътища, адаптивна вентилация и стимулатори на диафрагмалния нерв, съществуват и някои медикаменти, които могат да помогнат при централна сънна апнея (не при обструктивна). Примери за такива медикаменти са хипнотици (насърчаващи съня лекарства), респираторни стимуланти и други. Важно е да се отбележи, че нито едно от тези лекарства не е официално одобрено или окончателно прието за тази употреба!

 

 

Храни и напитки при сънна апнея

 

Хората със сънна апнея трябва да избягват прекомерната консумация на алкохол, както и честата употреба на сънотворни или други лекарства (включително наркотици), които причиняват силна седация. Тези вещества могат да влошат сънната апнея. Вашият лекар може да ви предостави информация за лекарствата, които могат да причинят това, и как да избегнете техните ефекти.

 

 

 

Медикаментозно лечение за сънна апнея - статия Григор Ангелов

 

 

Лекарства, които могат да причинят или усложнят сънната апнея

 

Някои лекарства могат да повлияят на естествения ви цикъл на сън и дишане, което може да увеличи риска от развитие на сънна апнея или да влоши състоянието, ако вече страдате от него.

 

Сред лекарствата, които могат да окажат негативно влияние, попадат:

 

  • Антихистамини: Често използвани за лечение на алергии, те могат да причинят сънливост и да отпуснат мускулите на гърлото, което може да доведе до запушване на дихателните пътища по време на сън.

     
  • Бензодиазепини: Тези лекарства, предписвани за тревожност и безсъние, също могат да отпуснат мускулите на гърлото и да затруднят дишането.

     
  • Барбитурати: Използвани като успокоителни и при лечение на епилепсия, те могат да потиснат дишането и да влошат сънната апнея.

     
  • Опиати: Силни болкоуспокояващи, които могат да забавят дишането и да увеличат риска от апнея.
     

 

 

Важно е да се консултирате с вашия лекар, ако приемате някое от тези лекарства и имате симптоми на ОСА или проблеми със съня. Той може да ви препоръча алтернативни лекарства или да коригира дозата, за да се намали рискът от усложнения.

  

 

 

 

 

Предимствата на терапията за сънна апнея с позитивно въздушно налягане CPAP
 

 

Предимства на CPAP терапията:

  • Ефективна: CPAP терапията може да елиминира до 90% от епизодите на апнея и хъркане;
  • Подобрява качеството на съня: CPAP терапията може да ви помогне да спите по-дълбоко и по-спокойно;
  • Намалява риска от здравословни проблеми: CPAP терапията може да понижи кръвното налягане, да подобри сърдечно-съдовата функция и да намали риска от инсулт.

 

 

Недостатъците:

  • Приспособяване при някои пациенти: Някои хора се нуждаят от време, за да се приспособят към носенето на маска. Приспособяването може да отнеме дни или седмици в някои, макар и редки, случаи.
  • Цена: CPAP апаратите могат да бъдат скъпи. Адапт БГ затова предлага и бюджетни модели, както и множество различни опции за изплащане, тестов период, наемане само на апарат (с възможност за приспадане наемите от цената, ако пациентът реши да са закупи апарата), както и безплатни консултации, настройване на апарата и мониторинг на терапията (едно от най-важните неща за пациента, за да следи напредъка си и ефективността на терапията).

 

Как да започнете CPAP терапия?

 

  • Консултирайте се с лекар: Вашият лекар (най-често пулмолог, сомнолог, невролог или кардиолог) ще ви прегледа и ще ви предпише CPAP апарат, ако е необходимо, или насочи за допълнителни изследвания. 
  • Настройка на апарата: Специалистите на Адапт БГ ще Ви настроят CPAP апарата според лекарското Ви предписание и ще Ви научат как да го използвате.
  • Проследяване на терапията: Вашият лекар ще следи терапията, за да се увери, че CPAP терапията Ви е ефективна.
  • CPAP терапията е най-ефективият метод за лечение на сънна апнея, който не само ще подобри качеството на вашия сън, но и Вашето здраве. За по-добро! 

 

 

Нашите_специалисти_Изледване_Сънна_Апнея_Заявете_Изследване_Вкъщи

 

 

История на сънната апнея в един параграф

 

Един от най-известните световни новелисти Чарлз Дикенс за първи път описва хиперсомнолентния човек с наднормено в романа му „Посмъртните записки на клуба „Пикуик““ през 1837 г.  Век по-късно сър Уилям Ослър въвежда термина „Синдром на Пикуик“, за да опише връзката между хиперсомнолентносттта, хъркането и затлъстяването, но едва в края на 70-те години на 21 век синдромът на обструктивна сънна апнея (ОСА) е описан в съвременната си форма. 

 

 

Ако все още имате въпроси относно формите на сънна апнея, начина за диагностициране и най-доброто лечение за Вас, не се колебайте да се свържете с нас и да ни попитате.
 

 

 

 

 

 


 

 


Тази публикация съдържа обща информация за нарушението сънна апнея и нейните диагностициране, симптоми и терапия. Публикацията не е предназначена да замести професионалнaтa медицинскa консултация, диагноза или лечение на което и да е заболяване. Информацията, прочетена в Интернет, не е медицински съвет и не трябва да се възприема като такъв. 

 


 

 

 




София - Пловдив - Стара Загора - Бургас Варна Плевен - Благоевград - Велико Търново - Русе - Кърджали - Пазарджик - Шумен

Центрове за сънна апнея
 




Григор Ангелов

 

 

Остави мнение/коментар

Код за сигурност
  • Велизар, 58 г.
    Преди терапията с апарата често се борех със сънливост през деня, което правеше шофирането опасно не само за мен, но и за околните. Благодарение на CPAP апарата се чувствам бодър и съсредоточен зад волана и вече мога да пътувам спокойно. Благодаря ви за всичко.
    Отговори ›
  • Краси, 38 г.
    Хъркането ми беше толкова силно, че съпругата ми ме „поканваше“ да спя на дивана в друга стая. Разбираемо, това създаваше напрежение в отношенията ни. След като започнах CPAP терапия, хъркането изчезна и отново можем да спим заедно. Това може би спаси и брака ни.
    Отговори ›
  • Петър, 35 г
    Сънната апнея повлия негативно на интимния ми живот. Бях твърде уморен и без енергия. След като започнах cpap терапията, нещата се промениха драстично, имам енергия и желание за интимност, което подобри отношенията ми със съпругата ми.
    Отговори ›
  • Мария, 48 г
    Преди CPAP терапията сънят ми беше пълен кошмар. Хърках много силно, будех се постоянно през нощта и сутрин се чувствах като прегазена. Сега спя спокойно и дълбоко, а сутрин се събуждам както преди много години се чувствах. CPAP терапията подобри не само съня ми, но в крайна сметка и цялостното ми здраве.
    Отговори ›
  • Георги, 52 г
    Години наред забелязвах постоянна, необяснима умора, как съм станал раздразнен и не мога да се концентрирам както преди. Не можех да разбера защо е това. Защо се чувствам толкова изтощен, въпреки че спя по 8 часа всяка нощ. След като ме изследваха и диагностицираха със сънна апнея, започнах CPAP терапия. Оттогава се чувствам като нов човек. Имам повече енергия, по-добро настроение и най-накрая мога да се наслаждавам на живота.
    Отговори ›
  • АДАПТ БГ
    Здравейте, Камелия! За записване час за изследване за сънна апнея, можете да използвате всеки от телефоните ни, да ни пишете в чата в долния десен ъгъл или да използвате бързия ни онлайн формуляр за Записване на час. В него можете да изберете опцията "Записване за изследване на съня" и да въведете данните на съпруга Ви. Екипите ни ще се свържат с Вас още днес за потвърждение. https://form.jotform.com/230432357974359 Сърдечни поздрави!
    Отговори ›
  • Камелия Петрова
    Здравейте искам да запиша мъжа ми на изследване за Варна може ли да оставя телефон да ми се обадите
    Отговори ›
  • АДАПТ БГ
    Здравейте, Людмила! Да, можем да Ви запишем за изследване на съня във Велико Търново, няма проблем. Изследванията ни за сънна апнея са за цялата България. Моля, свържете се с нас на посочените под тази статия телефони или просто използвайте този формуляр: https://form.jotform.com/230432357974359 Поздрави, Адапт БГ
    Отговори ›
  • Людмила
    Имате ли за Велико Търново изследване на съня и как мога да се запиша?
    Отговори ›
  • Христина Ангелова
    За щастие ние я установихме сънната апнея на мъжа ми и след години хъркане и мъчение вече започна терапия и е успешна. Благодаря на хората в адапт, че ни помогнаха с всичко и промениха живота на мъжа ми
    Отговори ›
  • Велизар Илиев
    Как мога да се изследвам може ли да се свържете с мен?
    Отговори ›
  • ЕЛЕНА АТАНАСОВА
    Отговори ›
  • АДАПТ БГ
    Здравейте, г-н- Рангелов, Можете да се свържете с нас на някои от телефоните в "Контакти", спрямо най-близкия до Вас град в България. Ако сте от София, можете да ни позвъните директно на: 02 4420424 0892 245285 Ще Ви помогнем и за диагностиката, и за апаратурата на успешна терапия на сънна апнея. Поздрави, АДАПТ БГ
    Отговори ›
  • Минчо Рабгелов
    Здравейте! Имам си на апноя и искам да се свържа с Вас за диагностика и лечение с апаратура. Предложете ми контакти да се свържа с Вас. Живея в Шотландия и искам да си дойда с тази цел. Ако може да ми дадете телефон да се свържа с Вас.Благодаря предварително.
    Отговори ›
  • АДАПТ БГ
    Здравейте, г-жо Йорданова! Ако имате съмнения, че съпругът Ви страда от обструктивна сънна апнея, не се колебайте да се свържете с най-близкия магазин на АДАПТ БГ до Вас и да потърсите помощта ни. Винаги можете да разчитате както за диагностика, така и за терапия на ОСА и проследяване на същата от специалист по нарушения на съня. Моля, обадете се на някой от телфоните ни, или заповядайте със съпруга Ви на място при нас.
    Отговори ›
  • Дима Йорданова
    Имам съмнение , че съпругът ми има такова заболяване и искам да се свържа с вас.
    Отговори ›
  • Д. З.
    Здравейте, Моят баща има сънна апнеа, бих желал да му направя изследване и да ползвам под наем апарат може да ми пишете на d*******@yahoo.com
    Отговори ›
  • Емилия Димитрова
    Изключително изчерпателна и полезна статия за сънната апнея! Благодаря ви Adapt
    Отговори ›
«1»